Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
Gyermekgyógyászat
Tudományos és továbbképzési szaklap

 
A Gyermekgyógyászat a Magyar Gyermekorvosok Társaságának nagy múltú, hagyományokkal rendelkező tekintélyes országos folyóirata. A lap magas minőségét és a gyermekorvosok körében való elfogadottságát a neves szerzői és szerkesztő gárda garantálja, amely vezető hazai gyermekgyógyász szaktekintélyekből áll. A lapban megjelenő tartalom gerincét az eredeti közlemények jelentik. A hazai gyermekorvosok körében iránymutató és mértékadó szakmai lap.

Megjelenik: Kéthavonta
ISSN: 0017-5900
Célcsoport: a Magyar Gyermekorvosok Társaságának tagjai, kórházak, klinikák orvosai
Példányszám: 3.000

A Gyermekgyógyászat lapszámot - nyomtatott formában – minden tagunknak kipostázzuk, akinek rendezett a tagdíja és akik hozzájárult személyes adatai kezeléséhez az MGYT weboldalán.

2014. januártól a Gyermekgyógyászat folyóiratot új kiadó, a Semmelweis Kiadó jelenteti meg. Ennek megfelelően a kéziratok leadásának módja is megváltozott.

Kérjük, hogy a Szerzői útmutató pontos betartása után a kéziratot Dr. Vincze Juditnak címezzék, e-mail: vincze.judit@kiado.semmelweis-univ.hu


A Gyermekgyógyászat folyóirat 8 pontos kredittel rendelkezik, tehát már 8 gyermekgyógyászati kreditpontban is részesülnek folyóiratban megjelenő teszteket helyesen kitöltők.
Ehhez legalább 5 lapszám tesztjét szükséges kitölteni és összességében a kérdések minimum 70%-ára helyesen kell válaszolni.

SZERZŐI ÚTMUTATÓ >>



Keresés a folyóiratokban
 
Keresés (kulcsszavakban, szerzők szerint és cikk szövegben)

    

 
Tartalomjegyzék

Előszó - Alvás alatti kóros jelenségek a csecsemő- és gyermekgyógyászatban
Szerző(k): Czinner Antal dr.

Endokrin eltérések kapcsolata az obstruktív alvási apnoe szindrómával, különös tekintettel az elhízásra
Szerző(k): Vajda Zsolt dr.
Az obstruktív alvási apnoe szindróma etiológiája és összefüggései gyermekkorban sokban hasonlítanak a felnőttkori történésekhez, azonban gyermekkorban sokkal inkább az adeno-tonsillaris hipertrófia, míg felnőttkorban az obesitas és következményei okozzák a tüneteket. A gyermekkori obesitas ismert, valamint ennek következtében az OSAS várhatóan növekvő trendje újabb kihívás elé állítja a gyermekgyógyászokat mind a megelőzés, mind a kezelés terén, ezért időszerű, hogy az obstruktív alvási apnoe szindrómaobesitas- endokrin eltérések összefüggéseit minél szélesebb körben megismerjük. Jelen írás célja ezen témakör áttekintése az irodalmi adatok alapján.

A gyermekkori obstruktív alvási apnoe szindróma
Szerző(k): Benedek Pálma dr.
A gyermekkori obstruktív alvási apnoe szindróma, egy veszélyes, alattomos betegség. Mivel a vezető tünete egy általános, banálisnak tűnő állapot, a horkolás, a szülők nem tulajdonítanak nagy jelentőséget neki. Krónikus betegség, nem azonnal jelentkeznek a szövődmények, a gyermekeknek sokáig nincsenek másodlagos tünetei. A szövődmények is szerteágazóak, ha nem ismerjük a kórképet könnyen tévútra kerülhet a beteg kivizsgálása. A késői szövődmények súlyosak, és gyermekkorban bár a betegség kezdetét tekintve későn jelentkeznek, az életkorhoz képest nagyon korán, akár 20-25 éves korban küzdhet az alvási apnoe szindrómás beteg magas vérnyomással, ritmuszavarokkal, akár hirtelen szívhalál bekövetkeztével. Ezért nagyon fontos feladat a betegség megismertetése, felismerése, a kivizsgálással, kezeléssel foglalkozó központok ismerete.

Alvászavarokban alkalmazható mozgásterápiás lehetőségek gyermekkorban
Szerző(k): Molnár Tünde
SIDS-szűrés során a bölcsőhalál szempontjából veszélyeztetettnek tartott csecsemők számára nagyon fontos, hogy kezelési stratégiát jelöljünk meg. Az idegrendszer érése egyénileg kódolt ütemben zajlik, és egészséges szervezet esetében ez a folyamat végbe is megy. Egyes csecsemőknél azonban – különböző tényezők hatására – ez a fejlődés vontatottabbá válik. Átmeneti működésbeli zavar léphet fel, amely pl. légzészavarban (apnoe) nyilvánulhat meg. A mozgásterápia alkalmazása az érési folyamat normál ütemű menetét támogatja, így a SIDS-prevencióban jelentőséggel bírhat. A bölcsőhalál (angolszász területen Sudden Infant Death Sydrome – SIDS) prevenciója napjainkban is megoldandó probléma. A megelőzésben széles körű tájékoztatással, a szülők oktatásával, valamint a SIDS-szűrőprogramok alkalmazásával érhető el siker. A kivizsgálások során tapasztaltak alapján bővítette ki a megelőzés lehetőségeinek körét a Heim Pál Gyermekkórház SIDS Centrum munkacsoportja. A SIDS-vizsgálat során igazolódott kóros centrális apnoékat és periodikus légzést mutató csecsemőknél alacsonyabb éberségi szintet is találtak, és ezeknél az eseteknél kedvező eredményeket értek el mozgásterápia alkalmazásával. A program öt éve indult, az eredmények előrevetítést adhatnak a módszer eredményességét illetően, de az esetszámok még nem elegendőek egyértelmű következtetések levonására.

Csecsemőkori légzészavarral járó kórképek differenciáldiagnosztikája SIDS-szûréssel
Szerző(k): Scheuring Noémi dr., Vajda Zsolt dr., Axmann Edit dr., Gergelyné Jaskó Judit, Czinner Antal dr.
A Heim Pál Gyermekkórház Belgyógyászati Osztályán 1997. január 01. és 2007. december 31. között 1834 esetben történt SIDS-szűrés. A vizsgálatra főként légzészavarral járó rosszullét miatt került sor. A közlemény részletesen bemutatja a szülők által jelzett tüneteket, és ezek hátterében igazolódott organikus, illetve funkcionális eltéréseket. A csecsemőkorban tapasztalt kóros, illetve annak tartott jelek értékelése nem egyszerű, mivel többnyire kizárólag a szülők leírására kell hagyatkoznunk. A SIDS-szűrés programja, amely 24 órán keresztül zajlik, közelebb visz a probléma feltárásához, és az orvoslásában is segítséget nyújt.

Gastrooesophagealis reflux szerepe az apnoe kiváltásában csecsemő- és gyermekkorban
Szerző(k): Lásztity Natália dr.
A gastrooesophagealis reflux (GOR) benignus formája gyakori csecsemőkorban (18%), a bukós csecsemők 3%-a szorul komplikált reflux miatt részletes kivizsgálásra. A reflux szövődményei extraintestinalis szervekben is kialakulnak, ezek közül a légutakat érintő megbetegedések nagy számban fordulnak elő. A GOR egyik kiváltó oka lehet súlyos, az életet veszélyeztető kórállapotoknak, mint az apnoe, syncope, hirtelen csecsemőkori halál és ALTE (Apparent Life Threatening Event) szindróma. Az obstruktív alvási apnoek, a csecsemőkori apnoek és a GOR közötti összefüggéseket, a szerepet játszó patomechanizmusokat tekintjük át.

A légzésfigyelő monitorriasztások hátterében álló tünetek
Szerző(k): Németh Éva dr., Mayer Dorottya dr., Nagy Anita dr., Bognár Viktória dr., Csetneki Judit dr., Varga Norbert dr., Gergelyné Jaskó Judit, Scheuring Noémi dr., Czinner Antal dr.
Felmérésünkben a csecsemőkori légzésfigyelő-monitor riasztásokhoz kapcsolódó tüneteket vizsgáltuk. 1997–2008 között bölcsőhalál szűrési program keretében vizsgált csecsemők adatait dolgoztuk fel. A riasztásokhoz leggyakrabban periodikus légzés, köhögés, bukás kapcsolódott, ritkábban számoltak be a szülők cianózisról, tónustalanságról, illetve végtag megfeszülésről. Az esetek kisebb, de klinikailag jelentősebb hányadában obstruktív (pl. anatómiai ok), centrális (koraszülöttség, infekciók) tényezőkre, illetve gyakran refluxos tünetekre visszavezethető valódi apnoe állt a háttérben. A vizsgálat során kimutatott szerteágazó okok között számos klinikailag jelentős tényező található. Riasztás esetén javasolt az átfogó kivizsgálás az organikus, anatómiai és infektív okok felderítése érdekében.

Mit tehet a szülő? – A szülői felkészítő tanfolyamok tematikájáról és eszközeiről
Szerző(k): Buncsik Ildikó
Az évek óta nagy sikerrel zajló bölcsőhalál-megelőző tanfolyamok speciális igényeket elégítenek ki. Olyan tematikát kellett tehát összeállítani, amely a kórkép lényeges ismérveit a laikusok számára is jól érthető, és felesleges riadalmat nem keltő módon mondja el. A szűrővizsgálatok bemutatásán túl, a légzésfigyelő készülékek használatának gyakorlati megismertetését követően, az elsősegélynyújtás alapelemeire, az újraélesztés szülők által biztonsággal kivitelezhető metodikájára tanítják meg a jelenlévőket. Kiemelt figyelmet kapnak az életmódbeli, gondozási és táplálási tanácsok. Abban speciális a tanfolyam, hogy a helyszín a kórház, a résztvevő kollégák mind-mind a napi gyakorlatban végzik azt a tevékenységet, amiről itt első kézből adnak információkat a szülőknek. A csoportos felkészítési mód oldja a szorongást, bátrabban mernek kérdezni a résztvevők, aktívabban bekapcsolódnak a gyakorlatokba is.

Védőoltással vagy nélküle?
Szerző(k): Kismarton Judit dr.

Levél a Szerkesztőhöz
Szerző(k): Szabó Gyula dr.

Dr. Rácz Dániel emlékére, az egykori munkatársak és a Magyar Gyermeksebész Társaság nevében
Szerző(k): Sárközy Sándor dr.

Fiatal Gyermekgyógyászok VIII. Konferenciája - Kőszeg, 2009. április 3–5. - ÖSSZEFOGLALÓK

Rendezvénynaptár

MGYT tagdíj összege 2022-től:

  • Nyugdíjasoknak, akik nyugdíj mellett munkát nem vállalnak: 3.000.- Ft/év
  • Nem nyugdíjasoknak és azon nyugdíjasoknak, akik nyugdíj mellett munkát vállalnak: 10.000.- Ft/év
Bankkártyák
simplepay
11743002-20087922
Tovább

HIRDETÉSEK

Kérem várjon...
Kongresszusok listája
  • H
  • K
  • Sze
  • Cs
  • P
  • Szo
  • V
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 29
  • 30